Урок позакласного читання 2 клас

І. Г. Марченко,
вчитель початкових класів
СЗШ І – ІІІ ступенів № 7
Світловодської міської ради
Кіровоградської області

Урок позакласного читання
2 клас

Тема: Цікаві та повчальні історії. Василь Сухомлинський «Мені захотілося додому»
Мета:познайомити учнів із життєвим та творчим шляхом
В. О. Сухомлинського, продовжувати вдосконалювати навички виразного читання, уміння швидко орієнтуватися в тексті, учити правильно висловлювати свої думки, збагачу­вати словниковий запас учнів, виховувати лю­бов до Батьківщини.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського,  презентація.
Тип уроку: комбінований.


Хід уроку
І. Організаційний момент
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок.
ІІ. Мовленнєва розминка
1.Робота над чистомовкою(слайд 2)
Че-че-че, че-че-че –
Бабуся калачі пече.
Ча-ча-ча, ча-ча-ча –
Дай, бабусю, калача.
Чі-чі-чі, чі-чі-чі –
Їж, будь ласка, калачі.
2.     Прочитай вірш.(слайд 3)
Я несу на кухню кріп.
Кине мама кріп в окріп.
А до кропу ще й петрушку, -
Смачно варить мама юшку.
3.     Робота із скоромовкою(слайд 4)
У бобра добра багато,
У бобра багата хата,
Та найбільше в ній багатство –
Це бобриха й бобренятство.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, навичок, умінь

1.     Гра «Читай, думай».(слайд 5)
Ходить тиша в теплих капцях,
Задрімала в кріслі бабця.
А годинник цокотить:
Бабця спить, бабця спить.
Я навшпиньках вийду з хати,
Щоби їй не заважати.
Не скачи, собачко, цить!
Бабця спить, бабця спить!
-         Чи з однаковою інтонацією треба читати всі рядки вірша?
-         З якою інтонацією краще читати перші два рядки вірша?
-         А які слова мають прозвучати , як цокання годинника?
ІV.  Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
– А ви любите бувати в гостях у бабусі?Чому?
- Сьогодні ми побуваємо у бабусі разом з героями твору В. Сухомлинського «Мені захотілося додому».
1. Передбачення за назвою твору.
- Як ви думаєте, про що може йти мова в оповіданні?
V.  Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя(слайд 6-8)
Василь Олександрович Сухомлинський народився у 1918 ро­ці на Кіровоградщині. У родині було четверо дітей, які стали вчи­телями. Та один з них став Учителем з великої літери. Учите­лем, якого знають та шанують не тільки в Україні, айв усьому світі. Близько 23 років керував Василь Олександрович звичай­ною школою у селищі Павлиш. Учитися в школі Сухомлин­ського було легко та цікаво. А ще Василь Олександрович пи­сав для дітей. Поетичні, щирі, дотепні, з глибоким підтекстом, його твори пройняті любов'ю до дітей, до рідного краю, учать доброзичливості, поваги до старших, відповідальності за свої вчинки. (Портрет В. О. Сухомлинського.)
2.Читання статті про В. О. Сухомлинського учнями.
3.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
4. Опрацювання оповідання «Мені захотілося додому»
В. Сухомлинського
(слайд 9)
*    Виразне читання оповідання вчителем.
*    Перевірка первинного сприйняття змісту оповідання.
           Хто головні герої оповідання?
           Куди приїхали мама з дочкою?
           Якими були там ліс, озера, луги?
          Чому мамі і дівчинці згодом сильно захотілося додому?
*       Словникова робота.(слайд 10)
Читання  слів з дошки:
вийдеш          тиждень           додому
спочатку       хочеться          тінистий
вишневі         маленький         хочеться
швидше         почалося           дитинство
хуртовиною  співучої            найдорожче
          Прочитайте слова «луною», правильно ставте наголос.
*    Робота в парі.
          Що таке МЖИЧКА?(слайд 11)
*    Повторне читання оповідання учнями мовчки.
*    Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
          Прочитайте опис природи. Якими були ліс, озера, луги?
          Знайдіть рядки, в яких говориться, чому мамі і дівчинці згодом дуже хотілося додому.
          На що мама не схотіла міняти вічне літо.
*    Робота в групах.
Робота над деформованими реченнями. (слайд 12)
-         Спробуйте із слів скласти речення, які є в тексті.
1 група. Що людини те, рідне найдорожче бо для.
2 група. Хочеться воно додому так і чого!
3 група. Додому тиждень мені через а хочеться.

1 група. Бо найдорожче для людини те,що рідне.
2 група. І чого воно так додому хочеться!
3 група. А мені через тиждень додому хочеться.

-         Яке із цих речень, на вашу думку, висловлюють головну думку твору.
*    Вправи на розвиток швидкого читання:
а)  багаторазове читання, гра «Засічка — кидок» (2-3 рази по 30 с).
При слові кидок учні починають читати текст на максимальній швидкості,засічка — читання зупиняється, учні позначають, де зупинилися;
VІІ.Підсумок уроку
Бесіда з учнями.
-         З яким твором познайомилися на уроці?
-         Хто автор цього твору?
-         Чому навчає нас це оповідання?
VІІІ.Домашнє завдання (слайд 13)
С. 23 - 24. Відповідати на запитання. Намалювати ілюстрацію до твору В.О.Сухомлинського «Мені захотілося додому».

Список використаних джерел:
1. Савченко О. Я. Я люблю читати. Навчальний посібник з літературного читання для учнів 2 класу. – К., «Освіта», 2013
2. Телячук В. П., Лесіна О. В. Інноваційні технології в початковій школі. – Х.,
«Основа», 2007
3. Інтернет – ресурси:
osvita.ua › ... › Початкова школа‎
teacherjournal.com.ua/



Немає коментарів:

Дописати коментар